Connect & follow

Ask the Expert Archive

what can be done about rising prices of fruits and veggies?fast foods are so much cheaper and tempting.

Some may argue that it’s hard to beat the cost of fast food meals, but eating healthy is affordable!  In fact, a new study released by the USDA found that in 2008, “an adult on a 2,000-calorie diet could satisfy recommendations for vegetable and fruit consumption in the 2010 Dietary Guidelines for Americans (amounts and variety) at an average price of $2 to $2.50 per day, or approximately 50 cents per edible cup equivalent.”  Try these tips to make fruits and veggies more affordable:

  • All forms—fresh, frozen, canned, dried and 100% juice—of fruits and veggies are just as nutritious for you. Survey the store or market and purchase the cheapest form of a certain fruit or vegetable.
  • Try our 30 Ways in 30 Days for complete menus that feed up to 4 for less than $10 (that’s hard to beat!).
  • Plan Ahead! See our tips for shopping for fruits and veggies on a fixed budget!
  • Shop in season! Buying fresh fruits and veggies in season is generally the cheapest time to buy them.

Also, Not only do fruits and veggies provide essential nutrients to promote a healthy body, they play an important role in manage a healthy weight too. Fast foods often lack both of these qualities and the detrimental effects of consuming large quantities of fast food can lead to increased medical costs in the future. Therefore, eating healthy now can save you not only money but your health as well!

Make a Comment:

  • 0 new comments
Showing 0 comments

    Leave Your Feedback